Odzyskiwanie danych z dysków uszkodzonych mechanicznie

Naprawa i odzyskiwanie danych z dysków uszkodzonych elektronicznie.

Istnieją dwa rodzaje uszkodzeń dysku: mechaniczne i elektroniczne. Uszkodzony dysk elektronicznie nie należy do rzadkości. Czułe podzespoły często ulegają uszkodzeniu w wyniku skoków napięcia czy temperatury. W internecie krąży mit, że wymiana elektroniki pozwala na odczytanie danych. Niestety jest on nieprawdziwy, a próby takiego odzysku danych mogą skończyć się ich nieodwracalnym zniszczeniem.

Elektroniki dyskowe psują się zazwyczaj przy przepięciu lub przy nieprawidłowym zasilaniu. Takie przepięcie prowadzi często do niekontrolowanego i niepożądanego impulsu elektromagnetycznego, który uszkadza głowice lub nadpisuje dane w tzw. strefie serwisowej dysku. Część dysków posiada wśród swojej elektroniki układy z zawartością skorelowaną z zawartością SA. Ze względu na te niuanse w większości przypadków zwykła podmiana elektroniki w najlepszym wypadku kończy się fiaskiem a w najgorszym całkowitą utratą danych. Niektóre objawy przy nieprawidłowym zasilaniu lub przepięciu to niedostępność danych, widoczne przepalenie elementu płytki oraz nieprzyjemny płonący zapach. Oprócz uszkodzenia przy nieprawidłowym zasilaniu lub przepięciu występują także uszkodzenia łożyska silnika, które można odróżnić specyficznym dźwiękiem takim buczeniem lub warkotem.

Pod żadnym pozorem nie powinno się naprawiać tego na własną rękę.

Odzyskiwanie danych po awarii elementu elektronicznego.

W przypadku awarii elementu elektronicznego warto zgłosić się do nas na ocenę stanu problemu. Częstym pomysłem przy takiej awarii jest zmiana uszkodzonej płytki, niestety wbrew pozorom zmiana elementu uszkodzonego na element działającym potrafi wywołać wiele komplikacji. Współczesne płytki nie są bezpośrednio wymienne. Każda zawiera swoją adaptacyjną informacje z produkcji na podstawie, której potrafimy określić w jaki sposób naprawić element po awarii elektronicznej. Nowoczesne dyski twarde są niesamowicie skomplikowanymi ale bardzo precyzyjnymi urządzeniami. Rzadko kiedy się zdarza, że dwa dyski zakupione w osobnym czasie będą miały wymienne płytki drukowane. Próba wymiany dysku na dysk podobny często prowadzi do wielu trwałych uszkodzeń i komplikacji, które potem ciężko odwrócić aby odzyskać wszystkie dane, które wcześniej mieliśmy zapisane.

W przypadku utraty danych z dysku twardego warto się zwrócić do nas po fachową pomoc profesjonalistów.

Dyski uszkodzone mechanicznie