malware

Jak unikać niebezpieczeństwa w sieci

Jak zminimalizować niebezpieczeństwo w sieci.

Włamania do komputerów rzadko przypominają te, które możemy zobaczyć na filmach. Hakerzy operują oprogramowaniem, które niepostrzeżenie umożliwia im dostęp do naszych zasobów. Na szczęście wraz z rozwojem ery Internetu na rynku pojawia się co raz więcej programów i urządzeń, które pozwalają skutecznie ochronić nasze komputery przed takim niewidocznym atakiem.

 

W celu zminimalizowania niebezpieczeństwa ataku hakerskiego i nieautoryzowanego dostępu do naszych danych warto zainstalować odpowiednie oprogramowanie i sprzęt, zwane firewallem lub zaporą ogniową (ścianą ognia). Takie działanie, w połączeniu z regularną aktualizacją systemu, w dużym stopniu zabezpiecza nas przed niepożądanymi przesyłkami.

Ponadto wiele systemów operacyjnych domyślnie ma włączone funkcje (usługi), mogące być potencjalną furtką dla włamywacza. Tylko odpowiednia konfiguracja systemu pozwoli nam spać spokojniej.

 

Firewall czyli zapora ogniowa

jest to specjalistyczne oprogramowanie, mające za zadanie eliminować próby nieautoryzowanego dostępu do komputera, a także uniemożliwienie uruchamiania niepożądanych aplikacji. Dzięki sprawnemu działaniu odpowiednich aplikacji znacznie ograniczamy niebezpieczeństwo włamania i przejęcia ważnych danych.

Wyróżniamy dwie metody ochrony typu firewall – sprzętową i programową.

 

Dlaczego potrzebuję odpowiedniej ochrony ?

Pomysłowość ludzka nie zna granic. Prawie codziennie pojawiają się informacje o zhakowanych stronach internetowych, włamaniach na konta bankowe czy przejęciach numerów PIN. W takich sytuacjach większość winy leży nie po stronie instytucji (banków, portali itp.), lecz użytkowników, źle zabezpieczających swoje komputery i zawarte w nich cenne dane.

Przeglądając strony WWW czy dobierając e – maile łączymy nasz komputer z ogromną ogólnoświatową siecią. Wystawiamy go więc również na działania osób, które w tej sieci kradną i niszczą cudze mienie. Niezabezpieczony komputer jest jak dom, który zostawiliśmy otwarty na oścież podczas naszej nieobecności.

 

Sprawny system antywirusowy oraz szczelny firewall pozawalają uniknąć wielu kłopotów.

Przywracanie danych z dysku