Ochrona dysku twardego przed uszkodzeniami – czy to możliwe?
Osoby które kiedykolwiek miały awarię dysku twardego, wiedzą jak bardzo stresująca jest niewiedza czy dane zostały utracone na zawsze, czy też jest możliwość ich odzyskania. Aby uniknąć przykrej utraty danych z dysku twardego, można poczynić kilka kroków które mają na celu zapobiec uszkodzeniu dysku twardego.
Wskazówki dotyczące zakupu dysku twardego
Kupując nowy dysk twardy, należy podjąć kilka decyzji, mogących wydłużyć jego żywot. Dzięki temu szansa, że szybko będziesz potrzebować usługi odzyskiwania danych jest mniejsza. Przed zakupem, upewnij się, że:
-
Wybrałeś dysk półprzewodnikowy (SSD) a nie talerzowy (HDD): W przypadku dysków SSD istnieje większe prawdopodobieństwo, że twoje dane uda się odzyskać w przypadku awarii, gdyż dane są rozrzucone na wielu chipach pamięci. Z drugiej jednak strony, odzyskiwanie danych z tego typu nośników danych może być bardziej skomplikowane a co za tym idzie i bardziej kosztowne.
-
Kupiłeś oryginalnie nowy produkt: Zakup używanego dysku wiążę się z większym ryzykiem wystąpienia jego awarii w krótkim czasie od jego zakupu.
-
Znasz historię modelu dysku?: Wybór najnowszego modelu nie jest najlepszym wyjściem. Wadliwe modele dysków zazwyczaj wycofywane są z produkcji po kilku latach. Dodatkowo, model, który w sprzedaży jest od dłuższego czasu, prawdopodobnie będzie wolny od błędów i innych problemów ze względu na jego aktualizacje. Taki model zapewne został przetestowany i będzie dobrym wyborem.
Jak się chronić przed utratą danych?
W 100% nie da się uchronić przed utratą danych i uszkodzeniem dysku twardego, ale można przedłużyć działanie naszego napędu stosując poniższe metody:
-
Oddziel dane użytkownika od plików systemu operacyjnego: Przed rozpoczęciem korzystania z komputera/laptopa, pamiętaj, aby system operacyjny został zainstalowany innej partycji bądź dysku, niż katalogi z danymi osobistymi. W ten sposób zmniejszamy szanse na awarię dysku, gdyż napędy, z zainstalowanym systemem będą miały do wykonania mniej sekwencji zapisu/odczytu.
-
Zabezpiecz się na wypadek przepięcia: Zapobiegaj uszkodzeniom dysków twardych spowodowanym przez przepięcia elektryczne wykorzystując zasilacze awaryjne UPS lub listwy przeciwprzepięciowe.
-
Zadbaj o dobrą wentylację dysku twardego: Odpowiednia wentylacja komputera chroni go przed przegrzaniem. Dlatego komputer nie powinien pracować w ciasnych przestrzeniach. Należy sprawdzać czy wentylatory są funkcjonalne, a dla dodatkowej ochrony można wstawić dodatkowy wentylator.
-
Pamiętaj o antywirusie: Program antywirusowy powinien nie tylko być zainstalowany, ale także należy regularnie z niego korzystać skany i aktualizacje.
-
Zachowaj ostrożność przy przenoszeniu sprzętu z miejsca na miejsce: Przed przeniesieniem urządzenia (komputera/laptopa/dysku przenośnego) należy je wyłączyć i dać chwilę czasu dyskowi, aby mógł zakończyć. Jeżeli używamy zewnętrznego dysku twardego, należy uważać by przypadkiem go nie upuścić.
-
Defragmentuj swój dysk: Regularna defragmentacja komputera, sprawia, że nie będzie on pracował ciężej niż jest to konieczne dla optymalnego działania.
-
Monitoruj działanie urządzenia: Do poszukiwania błędów na dysku można użyć programu check-disk na Windowsie. Można także pobierz aplikację, która będzie śledziła stan dysku twardego i wysyłała powiadomienia w przypadku wystąpienia problemu.