Odzyskiwanie danych z dysków twardych HDD

Odzyskiwanie danych z dysków twardych HDD

Odzyskiwanie danych z dysków twardych HDD

Odzyskiwanie danych z dysku twardego, to rodzaj problemu z którym najczęściej zgłaszają się klienci. Jednakże każdy przypadek uszkodzenia dysku twardego jest inny. W zależności od rodzaju uszkodzenia szanse na powodzenie odzyskiwania danych są różne. To samo dotyczy czasu trwania takiej usługi oraz jej kosztów. Uszkodzenia dysków twardych możemy podzielić na logiczne, mechaniczne i elektroniczne. Poniżej kilka przykładów sytuacji w których powstają poszczególne rodzaje uszkodzeń:

  • Uszkodzenia logiczne dysków twardych

    • Odzyskiwanie danych z dysku raw

    • Odzyskiwanie danych po sformatowaniu dysku

    • Odzyskiwanie skasowanych danych z dysku

  • Uszkodzenia mechaniczne dysków twardych

    • Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego/ przenośnego

    • Odzyskiwanie danych z dysku po upadku

    • Odzyskiwanie danych z zalanego dysku

  • Uszkodzenia elektroniczne dysków twardych

    • Odzyskiwanie danych ze spalonego dysku

    • Odzyskiwanie danych z dysku po przepięciu

    • Odzyskiwanie danych po awarii zasilania

    • Odzyskiwanie danych po uszkodzeniu elektroniki

Nasze wieloletnie doświadczenie w odzyskiwaniu danych a zwłaszcza, odzyskiwania danych z dysku, sprawiają że jesteśmy specjalistami w swojej dziedzinie. Nasi serwisanci posiadają nie tylko specjalistyczną wiedzę ale także odpowiednie narzędzia oraz części zamienne np. elektronika dysku czy głowice) dzięki którym jesteśmy wstanie skutecznie odzyskać Państwa cenne dane z większości dostarczonych do nas nośników danych bez względu na producenta dysku, jego typ, model czy interfejs.

Brak dostępu do danych na dysku może być spowodowany zarówno błędami logicznymi struktury plików, jak i działaniem samego dysku. W celu ustalenia rodzaju uszkodzenia, zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej analizy lub płatnej ekspertyzy ekspresowej, która pozwoli także szans na powodzenie odzyskania danych oraz oszacować jego koszt.

Uwaga! 

  • Samodzielne odzyskiwanie utraconych danych z dysku twardego odpowiedniej wiedzy i narzędzi grozi nieodwracalną utratą danych.
  • Każde działania na dysku po utracie danych obniżają szanse odzyskania utraconych danych. Jeżeli zauważyliście Państwo utratę danych, należy natychmiast wyłączyć komputer i zaprzestać używania dysku i następnie skontaktować się z serwisem pod numerem 784 380 784 lub od razu dostarczyć nośnik pod adres Akte sp. z o.o., ul. Morasko 17 Poznań

Komunikat o utracie danych w systemie Windows

Różnego rodzaju ważne pliki zarówno zawodowe jak i osobiste (np. fotografie, filmy, pliki wideo, poczta email) zazwyczaj trzymamy w systemie komputera. Zazwyczaj nie zaprzątamy sobie głowy

Komunikat o utracie danych w systemie Windows

Komunikat o utracie danych w systemie Windows

regularnym wykonywaniem kopii zapasowych ważnych dla nas plików i, pewnego dnia, okazuje się, że nasz dysk twardy „padł”, a tym samym utraciliśmy dostęp do zapisanych na nim danych. W takich sytuacjach zazwyczaj po uruchomieniu komputera pojawia się komunikat „Błąd krytyczny dysku twardego”. Wiadomość ta oznacza, że nasz dysk twardy jest uszkodzony lub zniszczony. A w związku z tym, że na dysku tym zapisane są wszystkie dane systemu, odzyskanie ich staje się dla nas koniecznością.

Uszkodzenie dysku następuje zazwyczaj w najmniej spodziewanym dla nas momencie i może być powodowane wieloma czynnikami takimi jak np. wirus, problem z zasilaniem, uszkodzenie plików systemu operacyjnego, zniszczony blok i sektory, nagłe zamknięcie urządzenia. ego typu informacja pojawia się, gdy windowsowe narzędzia do naprawy dysku wykryją bad sektory dysku. Uszkodzony dysk twardy może doprowadzić m.in. do zniszczenie danych, utrata danych, brak dostępu do dysku czy też błędów i uszkodzenia systemu.

Odzysk danych systemu Windows z niesprawnego dysku twardego.

Utrata danych nie jest miłym doświadczeniem, bez względu na to, w jaki sposób je straciliśmy. Jeśli już nam się to przytrafi najważniejsze żeby zachować spokój i nie panikować, bowiem w większości przypadków istnieje możliwość odzyskania utraconych danych. Zanim o metodach odzyskiwania dane z systemu operacyjnego Windows przyjrzyjmy się możliwym przyczynom usunięcia danych z pamięci dysku.

System operacyjny Windows to niewątpliwie najczęściej używany rodzaj systemu operacyjnego, stosowany zarówno przez przedsiębiorstwa jak i użytkowników domowych. Cechą rozpoznawczą Windowsa jest systematyczność procesu przechowywania danych, oraz przyjazny interfejs użytkownika. Windows używa dwóch tradycyjnych narzędzi: systemu FAT (File Allocation Tabel) i NTFS (New Technology File System) aby zachować porządek w przechowywanych danych.

Co to jest NTFS?

System NTFS to najnowszy i często stosowany system przechowywania danych. Zapewnia on:

  • Bezpieczeństwo na poziomie plików
  • Możliwość przechowywania plików o dużym rozmiarze
  • Automatyczną naprawę systemu w przypadku wystąpienia drobnych awarii dysku
  • Możliwość nałożenia restrykcji na określony plik lub folder celem zabezpieczenia danych

Pomimo działania systemów zabezpieczeń systemu Windows istnieje wiele sytuacji, w których może dojść do utraty danych. Należą do nich np. wada dysku, przypadkowe usunięcie danych, atak wirusa szyfrującego dane, nagłe zamknięcie systemu czy uszkodzenie rejestru. Niezależnie od przyczyny utraty danych należy pamiętać aby nie podejmować samodzielnie żadnych działań. Ma to na celu uniknięcie jeszcze większego uszkodzenia które mogłoby doprowadzić do niemożliwości odzyskania danych w profesjonalnym laboratorium odzyskiwania danych.

Ochrona dysku twardego przed uszkodzeniami – czy to możliwe?