Odzyskiwanie danych z dysku po awarii systemu
Odzyskiwanie danych z dysku po awarii systemu jak i wybór metod używanych do odzyskiwania jest uzależniony od struktury i budowy samego systemu. Inaczej przebiega cały proces w
przypadku, kiedy mamy do czynienia z systemem Windows, inaczej Os X, a jeszcze inaczej gdy jest to Linux. Błędy systemu operacyjnego mogą wynikać m.in. z niewłaściwego użytkowania dysku, działania wirusów i złośliwego oprogramowania, a także (co się ostatnio często zdarza) błędnych instalacji aktualizacji. Kiedy uruchomienie komputera jest możliwe, odzyskiwanie danych jest łatwiejsze. Po awarii systemu odzyskiwanie danych wymaga lokalizacji usterki i jej usunięcia z systemu operacyjnego.
W naszym serwisie zajmujemy się również złożonymi przypadkami awarii systemów które połączone są z uszkodzeniami mechanicznymi i elektronicznymi. Przywracamy dane, oraz systemy operacyjne wraz z zainstalowanymi aplikacjami i plikami.
Uszkodzenia logiczne dysku
W sytuacji gdy system nie znajduje struktury dysku, zapewne została uszkodzona jego partycja. Jest to rodzaj logicznego uszkodzenia nośnika. Wówczas system wykrywa dysk, ale nie jest on widoczny dla użytkownika. Zdarza się że na ekranie monitora pojawi się komunikat o możliwości sformatowania dysku, jednak jeżeli mamy na dysku zapisane cenne dane, nie przeprowadzajmy tego typu operacji.
Co to jest checkdisk?
Checkdisk to program do naprawy i usuwania błędów dysku, wykryte podczas serii testów. Program może działać w wersji:
– graficznej, która oferuje:
-
automatyczną naprawę błędów ( program skanuje sektory dysku, oznacza te zawierające błędy i odzyskuje z nich danych – proces ten zapobiega zapisywaniu informacji na wadliwych sektorach)
-
raportowanie błędów
– konsolowej (tutaj odwołujemy się do komendy CHKDSK z niezbędnymi dla niej przełącznikami, jak np. /f, który naprawia błędy, lub /r, który je lokalizuje).
Przywracanie systemu
Odzyskiwanie danych z dysku który uległ awarii systemu to zazwyczaj przywracanie systemu. Jest to często stosowany sposób na usunięcie występującej awarii, pozwalający na odtworzenie systemu w jego niezmienionej wersji. Problemem jest tutaj to, iż użytkownik traci wszelkie dane zapisane na dysku od momentu ustalenia przez komputer punktu przywracania. Punkt przywracania systemu jest tworzony podczas instalacji aktualizacji systemu, lub instalacji aplikacji i sterowników które mszą być kompatybilne ze wspomnianą funkcją przywracania. Dane te jednak nadal pozostają na dysku, choć ukryte, nie zostają również nadpisane. Ich odzyskanie jest możliwe specjalistycznym serwie takim jak nasz.
inne miasta: Poznań, Kraków, Wrocław