Odzyskiwanie danych z zalanego dysku lub po pożarze

Odzyskiwanie danych z zalanego dysku lub po pożarze

Odzyskiwanie danych z zalanego dysku lub po pożarze

Odzysk danych i naprawa zalanego dysku.

Zalanie komputera jakimś płynem, np. herbatą czy kawą dość często się zdarza. Takie zdarzenie może przyspieszyć korozję, lub zakleić nośnik, jeśli był to słodki napój lub słona woda. Ze słoną wodą zazwyczaj mają styczność takie nośniki danych jak aparaty i kamery cyfrowe które często mają kontakt z wodą, zwłaszcza w czasie wakacji.

Sytuacje w których może dojść do zalania nośnika danych

  • Wpadnięcie kamery podczas pracy do wody, czeto wraz z operatorem

  • Lądowanie drona (wraz z kamerą którą przenosi) w wodzie na skutek braku zasilania lub destabilizacji lotu przez powiew wiatru.

  • Zalanie będące następstwem gaszenia pożarów (w przypadku użycia piany gaśniczej bardzo trudne przypadki odzyskiwania danych)

  • Powódź

Proces odzyskiwania danych po zalaniu

Cały proces odzyskiwania danych z zalanych dysków jest bardzo czasochłonny i skomplikowany ponieważ ze względu na wiele czynności składowych tego procesu.
Dyski nie są hermetycznie zamknięte. W ich środku znajduje się powietrze, oraz otwór wyrównujący ciśnienie podczas pracy dysku. Znajduje się tam także filtr, odpowiedzialny za maksymalnie przefiltrowanie powietrza zasysanego do wnętrza dysku. Skoro do wnętrza dysku może dostać się powietrze to również może się zrobić woda lub inna ciecz.

Zaraz po otwarciu dysku zanurzany jest on w czystym płynie, aby krople wody nie zdążyły zaschnąć. Następnie większość czynności wykonywana jest pod wodą. Jako pierwsze ściągane są głowice, aby uniknąć porysowania powierzchnię talerzy. Kolejne czynności zależne są od ilości talerzy jaką posiada dysk. Jeżeli jest to jeden lub dwa, zostają one zdjęte, a następnie wyczyszczone i wysuszone przenosimy podmieniając je z talerzami znajdującymi się w innym takim samym sprawnym dysku. Następnie zakłada się odpowiednie głowice i przeprogramuje elektronikę. Teraz rozpoczyna się właściwy proces odzyskiwania danych z dysku po zalaniu polegający na wyczytaniem po-sektorowej kopi danych zapisanych na powierzchni talerzy dysku. W przypadku dysków które mają więcej niż 2 talerze, sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana. Jest to jeden z najcięższych typów odzyskiwania danych który można porównać do uszkodzenia silnika samochodowego.

Odzyskiwanie danych z dysków uszkodzonych podczas pożaru

Podczas pożaru nośniki danych narażone są na działanie wysokich temperatur, zalanie wodą a także zalanie pianą gaśniczą, która jest żrąca i znacznie utrudnia proces odzyskiwania danych. Jednakże w powyższych sytuacjach zawsze istnieje chociaż cień szansy że dane uda się odzyskać. Dzieje się tak, gdyż struktura dysku zazwyczaj pozostaje w znacznym stopniu nienaruszona, pomimo że głowice dysku mogą być pokryte pyłem i sadzą. Decydującym czynnikiem powodzenia odzyskiwania danych z dysku jest temperatura, która panowała podczas pożaru – nie może ona przekroczyć punktu Curie, bowiem po jego przekroczeniu talerze tracą swoje właściwości magnetyczne, a powierzchnia może oddzielić się od talerzy.