odzyskiwanie plików

Odzyskiwanie danych z dysku po upadku

Upadki dysków zdarzają się głownie w przypadku dysków zewnętrznych połączonych interfejsem USB. W teorii można uznać, że typ złącza nie ma dla użytkownika znaczenia. Bo niby jak ma wpływać interfejs USB 3.0 na stan dysku ? Niestety potrafi… Część producentów takich jak WD (Western Digital) czy Samsung by zminimalizować koszty produkcji rozpoczęła sprzedaż dysków twardych ze zintegrowanym interfejsem USB na płycie głównej. Zaczęło się to już od czasów USB 2.0. Jakiego typu problemy może generować upadek zewnętrznego dysku z takim interfejsem ?
Główną przyczyną powikłań jest brak możliwości zastosowania dysku w inny sposób jak przenośny dysk USB, co powoduje, że użytkownicy rzadko wyjmują owe nośniki z obudowy i… bardzo trudno namierzyć i sprowadzić dysk o parametrach umożliwiający sprawne przełożenie głowic.

Powstały nawet firmy specjalizujące się w gromadzeniu i sprzedaży dysków dla jednostek data recovery. Rzadkie modele osiągają ceny 5 do 10 razy wyższe niż nowe w sklepie.
Cóż jednak zrobić – dane klienta są najważniejsze. Wspominamy o tym jedynie, ponieważ niektórzy dziwią się ,dlaczego odzyskiwanie danych z dysku po upadku jest tak kosztowne.

Dysk po upadku – najczęstsze przyczyny uszkodzenia

Niestety przypadki dysków, które spadły nie należą do najprostszych.
Praktycznie w każdym przypadku mam do czynienia z takimi elementami do korekcji jak:
– uszkodzenie głowic dysku
– uszkodzenie powierzchni talerzy w strefie danych oraz w strefie mapy systemu plików
– uszkodzenie danych w strefie serwisowej
To wszystko powoduje, że powstaje niebezpieczny miks wad fizycznych i logicznych, gdy okazuje się, że informacje o umiejscowieniu plików i katalogów zostały uszkodzone mechanicznie przez opadająca głowicę.
Jak zabezpieczyć dane przed utratą w postaci upadku dysku? Jak zawsze jest jedna najlepsza metoda – backup i archiwizacja danych 🙂