RansomWare – trendy w działaniu złośliwego oprogramowania

RansomWare

Jak unikać niebezpieczeństwa w sieci

Złośliwe oprogramowanie takie jak RansomWare jest jednym z najbardziej dokuczliwych problemów, z którymi musimy obecnie się uporać. Z roku na rok liczba incydentów związanych ze złośliwym oprogramowanie jest coraz większa. Poniżej prezentujemy kilka trendów dotyczących złośliwego oprogramowania.

Wirus zaszyfrujesz co widzisz (What You See is What You Encrypt)

Jak sama nazwa wskazuje styczność z tym złośliwym oprogramowaniem nie należy do przyjemnych. Rozsyłający tego wirusa mogą samodzielnie wybrać ofiarę i odpowiednio dopasować do niej RansomWare. Wirus tego typu ma konwencjonalny interfejs użytkownika z wieloma opcjami personalizacji. Mogą one np. usuwać dane, ukrywać je lub szyfrować wybrane pliki. Jednym słowem jest to bardzo uciążliwy program malware.

Programy antywirusowe nie są wystarczającą ochroną

Przeciwdziałanie zagrożeniom stwarzanym przez złośliwe oprogramowania jest bardzo trudne, zwłaszcza dla firm oferujących programy antywirusowe. Mimo usilnych starań firm produkujących oprogramowanie antywirusowe prawie co trzeciemu typowi malware udaje się wkraść do komputera, omijając zabezpieczenia antywirusowe, które nie reagują na zagrożenie.

Protokoły SMB są wrażliwe na ataki złośliwego oprogramowania

Oprogramowania malware i ransomware dominują wśród internetowych zagrożeń, powodując, że użytkownicy są przypuszczalnymi celami cyberataków. Ataki ransomware mogą negatywnie wpływać na firmy, bowiem prócz konieczności wpłacenia okupu, oprogramowanie wywiera wpływ na codzienne funkcjonowanie firmy, w tym na utratę przez firmę zysków spowodowanych przestojem. Mimo tego, że SMB nie są tzw. „grubymi ryb”, jest o wiele bardziej prawdopodobne, że ich użytkownicy zapłacą okup aby odzyskać swoje dane.

Zmiana waluty za okup

Ransomware stworzone w stylu Star Treka o nazwie Kirk, wymagało aby ofiary płaciły okup w Monero zamiast bitcoin. Z uwagi na to bitcoin nie jest anonimowy zmiana waluty na oferującą znacznie lepszą ochronę prywatności tj. Monero była włącznie kwestią czasu. Pytaniem pozostaje czy więcej złośliwego oprogramowania opartych na Monero ukarze się w przyszłości, ale wydaje się to bardzo prawdopodobne.

Najlepsze antywirusy