Formatowanie dysku twardego

Formatowanie dysku twardego

Formatowanie dysku twardego- czy trwale usuwa dane?

Co to jest formatowanie dysku?

Formatowanie to przygotowanie nośnika do odczytywania i zapisywania danych. Podczas tego procesu system operacyjny usuwa wszystkie zindeksowane informacje, a następnie sprawdza poprawność sektorów dysku. Jeśli takowe są oznacza uszkodzone sektory, a następnie tworzy nowe tablice adresowe służące w późniejszym czasie do lokalizowania informacji.

Kiedy mówimy o formatowaniu a kiedy o reformatowaniu

O formatowaniu mówimy kiedy wykonujemy pierwsze operacje na dysku. Wówczas gdy operacja ta wykonywana jest po wcześniejszym użyciu i formatowaniu dysku, jest to reformatowanie.

Zanim zrobisz formatowanie, zadaj sobie pytanie, jaki po co je robisz. Jeśli ma ono na celu przywrócenie sprawności dysku, najlepiej najpierw zgraj swoje najważniejsze dane na inny nośnik. Jeśli

robisz to ze względu na zawirusowanie komputera, zgrywanie danych może być niemożliwe, bądź niepożądane.

Formatowanie dysku twardego

Rodzaje formatowania

  • szybki formatowanie-  Usuwa dane w taki sposób że są one niewidoczne z poziomu użytkownika, jednakże nadal znajdują się na dysku. Szybkie formatowanie nadpisuje pliki, bez trwałego ich usunięcia. Powoduje to że przy użyciu odpowiednich metod, staje się możliwe ich odzyskanie. Kasowana jest tylko wierzchnia część systemu plików, zaś część pozostaje ukryta. Buduje się na niej „nowa warstwa” systemu plików. Pomija także proces wyszukiwania uszkodzonych sektorów dysku.

  • pełne formatowanie – tutaj wyszukiwane są uszkodzone sektory. Czas trwania procesu formatowania jest o wiele dłuższy niż w przypadku szybkiego formatu, jednak nadal istnieje prawdopodobieństwo, że dane pozostają na dysku i jest możliwość ich odzyskania.

Jeżeli dysk nadal pozostaje w rękach właściciela, szybkie formatowanie dysku jest wystarczające. Jeśli występują problemy z komputerem, zaleca się jednak pełne formatowanie. W przypadku sprzedaży lub utylizacji nośnika warto jednak zastosować dodatkowe środki ostrożności, dzięki którym dane zostaną trwale usunięte i tym samym zabezpieczone przed osobami niepowołanymi.

Jak poprawnie sformatować dysk?

Jeżeli dysk został kupiony razem z systemem operacyjnym wówczas pewnie posiada własną konfigurację odzyskiwania i przywracania systemu, która automatycznie wykonuje formatowanie dysku, instaluje system, oraz wszystkie programy i sterowniki niezbędne dla jego funkcjonowania. Przed przystąpieniem do formatowania, należy sprawdzić czy mamy wszystkie sterowniki do posiadanych sprzętów. W systemach operacyjnych Windows, począwszy od wersji 2000, formatowanie jest jedną ze standardowych funkcjonalności

Czy formatowanie dysku trwale usuwa zapisane na nim dane?

Należy mieć na uwadze, iż format, czy usuwanie plików przez kliknięcie delete nie jest równoznaczne z trwałym usunięciem danych. Formatowanie usuwa tablice adresowe, które przy pomocy specjalisty można odzyskać. Zatem dane zawarte na nośnikach mogą dostać się w niepowołane ręce. Najprostszym sposobem na trwałe usunięcie danych jest ich nadpisanie.

Przywracanie danych z dysku